Kurt Cobains kofta till salu
Har du drömt om att få dra på dig Kurt Cobains gamla kofta? Då har du chansen nu.
Det luggslitna plagget som Nirvana-sångaren bar vid inspelningen av MTV Unplugged 1993 är till salu på auktionshuset Julien's, skriver Billboard. Utgångspriset är 170 000 kronor, men den väntas gå under klubban för upp till en halv miljon kronor. Och om en kofta inte är nog kan man också buda på en av Cobains hårlockar.
Bland andra objekt i den stora auktionen av föremål från musikhistorien finns bland annat Michael Jacksons solglasögon och John Lennons hår liksom en av hans gitarrer. För 20 000 kronor kan man också buda på en burk Valium som föreskrevs åt Elvis Presley i maj 1976.
Alla prylar kommer dock inte från hädangångna legender - den allra första gitarr som ägdes av Niall Horan från One Direction finns också till salu.
TT