Nyheter
Ännu en häktad för färjevåldtäkt
Ännu en man som misstänks ha deltagit i gruppvåldtäkten mot en kvinna på finlandsfärjan Amorella i lördags har häktats vid Stockholms tingsrätt, skriver Aftonbladet. Mannen som är 24 år gammal misstänks på sannolika skäl. -Han förnekar brott, säger chefsåklagaren Peter Claeson till TT.(TT)
Publicerad 4 februari 2015
Ännu en man som misstänks ha deltagit i gruppvåldtäkten mot en kvinna på finlandsfärjan Amorella i lördags har häktats vid Stockholms tingsrätt, skriver Aftonbladet. Mannen som är 24 år gammal misstänks på sannolika skäl.
””
Totalt tros åtta män vara inblandade i våldtäkten.
Fem av dem greps av den finska polisen i Åbo, ytterligare en i Mariehamn på Åland och två män greps när färjan lade till i Stockholm i söndags morse.
I tisdags häktades tre män i Finland. De kommer inom kort att begäras utlämnade från Sverige.
Fyra av männen har försatts på fri fot, men de är fortfarande misstänkta.
Peter Claeson höll i dagens häktningsförhandling eftersom den ordinarie åklagaren Elisabeth Brandt var upptagen.
TT