Annons
Nyheter
Flera anmälningar om blottare
Sju polisanmälningar om en man som blottat sig i Halmstad har upprättats sedan helgen och framåt. Nu har en man i 45-årsåldern anhållits som skäligen misstänkt, den lägre misstankegraden, för sexuellt ofredande. Polisen söker efter fler personer som kan ha utsatts för sexuellt ofredande.(TT)
Publicerad 13 juli 2016
Sju polisanmälningar om en man som blottat sig i Halmstad har upprättats sedan helgen och framåt. Nu har en man i 45-årsåldern anhållits som skäligen misstänkt, den lägre misstankegraden, för sexuellt ofredande. Polisen söker efter fler personer som kan ha utsatts för sexuellt ofredande.
Mannen kan knytas till samtliga sju anmälningar, uppger polisens kommunikatör Gith Thedvall för TT.
Annons
Den anhållne mannen kunde gripas efter att polisen fått in samstämmiga signalement från personer som gjort polisanmälningar om sexuellt ofredande.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons