Annons
Nyheter

Hon tar över klubban i RFSL

Sandra Ehne har valts till ny förbundsordförande för RFSL (Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter). Hon valdes vid förbundets kongress i Skövde under helgen. Ehne är 32 år och statsvetare och konstvetare.(TT)
Publicerad 13 maj 2018

Sandra Ehne har valts till ny förbundsordförande för RFSL (Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter). Hon valdes vid förbundets kongress i Skövde under helgen.

Ehne är 32 år och statsvetare och konstvetare. Hon har tidigare varit ordförande för Stockholm Pride och chef för Scouternas mångfaldsarbete.

Annons

"Jag är väldigt stolt över att ha fått förtroendet att leda RFSL framåt. Tillsammans ska vi fortsätta utveckla RFSL som organisation och vara en fortsatt stark röst i den politiska debatten", säger Sandra Ehne i ett pressmeddelande.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons