Annons
Nyheter

Löfven bjuder in till möte om valpåverkan

Statsminister Stefan Löfven (S) bjuder in sina partiledarkollegor till ett möte om riskerna att främmande makter eller aktörer försöker påverka höstens val.(TT)
Publicerad 9 maj 2018

Statsminister Stefan Löfven (S) bjuder in sina partiledarkollegor till ett möte om riskerna att främmande makter eller aktörer försöker påverka höstens val. I inbjudan nämner statsministern oroande tecken på andra staters försök att påverka politiska ställningstaganden och nämner USA som det "tydligaste exemplet".

"Det finns inget som säger att framtida svenska val kommer att vara fredade. Tvärtom ser vi i dag tydliga tecken på påverkansoperationer riktade mot Sverige", skriver statsministern.

Annons

Vid mötet den 4 juni ska Säpo och MSB informera om riskerna för "påverkansoperationer".

Samtliga riksdagspartier bjuds in till mötet som betraktas som ett informationsmöte som inte ska leda till några beslut. Ett liknande möte hölls i mars förra året. Då handlade frågorna bland annat om dataintrång och desinformation.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons