Annons
Nyheter

Man död efter olycka med vedlass

En man i 65-årsåldern har omkommit efter att han hamnat under ett vedlass på en mindre ort i Härjedalen, skriver polisen på sin hemsida. Larmet om olyckan kom klockan 10. 14 på torsdagen och ambulans och räddningstjänsten var först på olycksplatsen.(TT)
Publicerad 3 maj 2018

En man i 65-årsåldern har omkommit efter att han hamnat under ett vedlass på en mindre ort i Härjedalen, skriver polisen på sin hemsida.

Larmet om olyckan kom klockan 10.14 på torsdagen och ambulans och räddningstjänsten var först på olycksplatsen. Mannen fick hjärt- och lungräddning på plats men hans liv gick inte att rädda.

Annons

Mannen hade hanterat kluven ved som låg på en vagn och av någon anledning hamnade han under lasset. Det finns ingen misstanke om brott.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons