Annons
Nyheter

Misstänkt mordförsök utreds som vådaskott

Polisen i Malmö misstänker att ett mordförsök i Malmö i fjol i själva verket rörde sig om ett vådaskott, skriver Sydsvenskan. En ung kvinna hittades svårt skadad i ett bostadsområde, och hennes pojkvän uppgav att de blivit beskjutna från ett buskage.(TT)
Publicerad 12 maj 2018

Polisen i Malmö misstänker att ett mordförsök i Malmö i fjol i själva verket rörde sig om ett vådaskott, skriver Sydsvenskan.

En ung kvinna hittades svårt skadad i ett bostadsområde, och hennes pojkvän uppgav att de blivit beskjutna från ett buskage. Men efter att polisen hittat bilder på paret med samma typ av vapen som användes vid skjutningen ändrades misstankarna. Skottet gick av i mannens bostad och träffade flickvännen, varpå mannen bar ut henne på gatan och slog larm med en uppdiktad historia, enligt polisen.

””
Annons

Pojkvännen är nu misstänkt för vållande till kroppsskada och grovt vapenbrott.

Polisen uppskattar att omkring 10 procent av alla konstaterade skottlossningar i staden i själva verket är vådaskott.

””

TT

Annons
Annons
Annons
Annons