Nyheter

Säpobevakat shejkbesök i kohagen

Dubais regent, shejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, var på hemligt besök i Sverige och ville luncha i naturen. Emiren hade specifika önskemål: En grön äng med sjöutsikt intill skogen. Efter dagar av sökande fann ambassadpersonalen en plats som dög - en kohage i Bagarbo i uppländska Skokloster.(TT)
Publicerad 15 augusti 2015

Dubais regent, shejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, var på hemligt besök i Sverige och ville luncha i naturen.

Emiren hade specifika önskemål: En grön äng med sjöutsikt intill skogen. Efter dagar av sökande fann ambassadpersonalen en plats som dög - en kohage i Bagarbo i uppländska Skokloster.

””

Ett stort tält, grillar och en bajamaja med marmordetaljer och rinnande vatten ställdes upp. Sedan anlände shejken med entourage och Säpoeskort och åt en lammlunch.

””

TT