Nyheter
Hamrén lägger pressen på Danmark
Det är vinna eller försvinna i två gånger 90 minuter. Då eldar Erik Hamrén på i den psykologiska krigföringen inför playoff-matcherna mot Danmark på lördag och tisdag. - Det måste vara en riktig katastrof om ni inte klarar det här, säger han till en dansk journalist.(TT)
Publicerad 9 november 2015
Det var ett uttalande med glimten i ögat. Hamrén talar annars om ett "50-50-läge" inför mötena som avgör vilken förbundskapten som får tillbringa sommaren i Frankrike.
Han?
Eller Morten Olsen?
””
Missade i sista matchen
Förbundskaptenen menar att pressen bör vara större på Danmark, just på grund av favoritskapet och att danskarna ser Sverige som ett lag som ska slås.
””
””
Han räknar med ett starkt folkligt stöd
””
Har inget svar
Hamrén har den största respekt för Olsens Danmark.
””
””
Danmark har vunnit de fem senaste landskamperna mot Sverige - utan att släppa in ett mål. På frågan varför Danmark passat Sverige så illa, svarar Erik Hamrén:
””
TT