Nyheter

Avstängda Johansson avstod SM-final

Inför kortbane-SM avslöjades det att Jennie Johansson och Michelle Coleman stoppas från landslaget. På fredagen strök sig Johansson från finalen på 100 meter bröstsim. - Jag tycker att det var tråkigt att förbundet tog ett sånt beslut, mer än så kan jag inte kommentera det, sade hon efter försökspasset.(TT)
Publicerad 4 november 2016

Jennie Johansson inledde SM i Eriksdalsbadet med att sluta tvåa i försöken på sin OS-distans 100 meter bröstsim.

Men det var inte simningen som alla ville höra om efteråt, utan om beslutet att Johansson och Michelle Coleman tills vidare stoppas från landslagsuppdrag. Förbundskapten Ulrika Sandmark sade till Dagens Nyheter att hon inte kunde säga varför utan att allt skulle lösas internt.

Dagen efter de stora rubrikerna berättade Johansson att det som hänt har påverkat henne.

””

Så mycket tävlande blev det dock inte. 28-åringen avstod finalen på 100 meter bröstsim.

Johansson hade redan tidigare beslutat sig för att inte simma kortbane-VM i Kanada i december, till skillnad från kompisen Coleman.

Att även långbane-VM nästa år skulle vara i fara tror inte landslagssimmaren, trots att förbundet tiger om hur länge simmarna kan komma att bli borta.

””

TT