Pappa förstörde i cykelloppet
En pappa till en tävlingscyklist ställs inför rätta sedan han vält ett säkerhetsstaket som gjorde att flera cyklister skadades.
Det var under ett pågående tourlopp på den franska ön Réunion som händelsen skedde på söndagen. När Enzo Bernard och Jonathan Boyer spurtade mot mål föll de sedan de slagit i säkerhetsstaketet. Båda blev lätt skadade, men en pojke som var åskådare fick toppen av tummen avskuren.
Boyers pappa krävde att loppet skulle stoppas, men då arrangören vägrade välte han två säkerhetsstaket. Klungan med cyklister kunde inte styra undan från hindren och sex cyklister föll, en av dem fick brutna revben.
Tävlingsarrangören strök sträckan och Bernard blev diskvalificerad och fick böta för att ha orsakat Boyers fall och pojkens skada.
TT