Nyheter

15 000 håller på att radikaliseras

Frankrikes premiärminister Manuel Valls varnar för fler våldsdåd i landet. Enligt Valls har polisen och underrättelsetjänsten i Frankrike ögonen på 15 000 personer som håller på att radikaliseras. - Det kommer att ske nya attacker, som kommer att kräva oskyldiga offer.(TT)
Publicerad 11 september 2016

Frankrikes premiärminister Manuel Valls varnar för fler våldsdåd i landet. Enligt Valls har polisen och underrättelsetjänsten i Frankrike ögonen på 15 000 personer som håller på att radikaliseras.

””

I förra veckan försattes Paris i högsta beredskap sedan franska polisen avvärjt ett attentat mot järnvägsstationen Gare de Lyon i de södra delarna av den franska huvudstaden. Den huvudmisstänkta, en 19-årig kvinna som greps i torsdags, hade svurit trohet till extremistgruppen IS.

TT