Nyheter

15-åring i koma - polis varnar för amfetamin

Två 15-åringar köpte ett amfetaminliknande preparat av en yngre pojke i Danmark. Efter att ha tagit substansen hamnade båda på sjukhus i fredags. Den ene 15-åringen befinner sig utom livsfara men den andre ligger fortfarande i koma.(TT)
Publicerad 4 februari 2018

Två 15-åringar köpte ett amfetaminliknande preparat av en yngre pojke i Danmark. Efter att ha tagit substansen hamnade båda på sjukhus i fredags. Den ene 15-åringen befinner sig utom livsfara men den andre ligger fortfarande i koma.

Den unge försäljaren har tagits in för förhör, men sedan släppts. Polisen i Haslev har gått ut med en varning för att det finns farliga substanser i omlopp i den danska staden och att eventuella amfetaminköpare inte ska bruka varan.

TT