Attentatsrisk stoppar trafik i Tunis
Trafiken har stängts av i delar av den tunisiska huvudstaden Tunis efter att myndigheterna fått underrättelserapporter om planer på ett attentat med bilbomber. Det uppger den statliga nyhetsbyrån TAP som citerar källor inom inrikesdepartementet.
Undantagstillstånd råder i Tunisien efter två massakrer tidigare i år, bland annat på en badstrand i turistorten Sousse där 38 utländska turister mördades i ett terroristdåd.
Militanta islamister genomför regelbundet attacker mot poliser och soldater utanför storstäderna men har hittills inte använt bilbomber.
Mer än 3 000 tunisier har lämnat landet för att strida i väpnade islamistiska grupper i Syrien, Irak och grannlandet Libyen. Några av dessa har hotat med att återvända för att genomföra attentat i hemlandet.
TT