Nyheter

En miljon unika böcker upp i rök

Över en miljon historiska skrifter har gått upp i rök vid en brand i ett av Rysslands största universitetsbibliotek. Branden som bekämpas av 200 brandmän beskrivs som ett kulturellt Tjernobyl.(TT)
Publicerad 1 februari 2015
Över en miljon historiska skrifter har gått upp i rök vid en brand i ett av Rysslands största universitetsbibliotek. Branden som bekämpas av 200 brandmän beskrivs som ett kulturellt Tjernobyl. Branden på det vetenskapliga biblioteket INION i centrala M
Över en miljon historiska skrifter har gått upp i rök vid en brand i ett av Rysslands största universitetsbibliotek. Branden som bekämpas av 200 brandmän beskrivs som ett kulturellt Tjernobyl. Branden på det vetenskapliga biblioteket INION i centrala M

Branden på det vetenskapliga biblioteket INION i centrala Moskva startade i fredags och brandmännen arbetade sent igår kväll med att släcka den. Omkring 2 000 kvadratmeter har eldhärjats. Orsaken tros vara en kortslutning i det elektriska systemet, skriver AFP.

Biblioteket grundades 1918 och har omkring 14 miljoner böcker och skrifter, några så gamla som från 1500-talet. Här finns bland annat Rysslands största samling böcker skrivna på slaviska språk. Man har också historiska dokument från Nationernas förbund, Unesco och Internationella arbetsorganisationen, samt tidiga rapporter från parlamenten i USA, England och Italien.

Framför allt är det vatten som har skadat böckerna och skrifterna.

-Det är en stor förlust för vetenskapen. Detta är den största samlingen av sitt slag i världen, förmodligen motsvarande kongressbiblioteket (i USA), säger Vladimir Fortov, ordförande i Ryska vetenskapsakademin till AFP. Â?

Fortov jämför branden med kärnkraftskatastrofen i Tjernobyl 1986.

Martin Kragh, forskare vid centrum för Rysslandstudier på Uppsala Universitet, säger att INION har varit det huvudsakliga institutet för internationella relationer i Moskva.Â?Â?

-Sedan 1990-talet har det varit en viktig mötesplats för forskare. Jag hittade paradoxalt nog en fransk bok om rysk historia där, som jag inte hittat någon annanstans.

TT