Annons
Nyheter

Expresidentfruar sågar abortförslag

Tre fruar till före detta presidenter i Polen uttalar sig gemensamt mot ett förslag om att ytterligare strama upp landets restriktiva abortlagar, som väckt stora protester runt om i landet.(TT)
Publicerad 12 april 2016

Tre fruar till före detta presidenter i Polen uttalar sig gemensamt mot ett förslag om att ytterligare strama upp landets restriktiva abortlagar, som väckt stora protester runt om i landet.

Enligt den nuvarande lagen får abort endast göras om kvinnan blivit gravid efter våldtäkt, om graviditeten innebär en risk för moderns hälsa eller om fostret har allvarliga skador. Men antiabortaktivister och landets katolska biskopar vill se ett totalförbud, och har lyckats lägga fram ett medborgarförslag om en hårdare lag inför parlamentet.

Annons

"Varje abort är en tragedi, men vi bör inte förvärra kvinnors olycka genom att tvinga dem att föda barn som kommit till efter våldtäkt eller tvinga dem att riskera sina egna liv eller hälsa", skriver Danuta Walesa, Jolanta Kwaniewska och Anna Komorowska i ett öppet brev.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons