Nyheter
FN ska leta kemvapenbrukare i Syrien
FN:s säkerhetsråd har antagit en resolution om att bruket av klorgas i det syriska inbördeskriget ska granskas. Fredagens beslut innebär att FN ska inrätta ett expertteam som får i uppdrag att identifiera förövare. Det lägger också grunden för att de som använder förbjudna vapen ska kunna straffas.(TT)
Publicerad 7 augusti 2015
FN:s säkerhetsråd har antagit en resolution om att bruket av klorgas i det syriska inbördeskriget ska granskas.
Fredagens beslut innebär att FN ska inrätta ett expertteam som får i uppdrag att identifiera förövare. Det lägger också grunden för att de som använder förbjudna vapen ska kunna straffas.
FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon och Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) ska inom tre veckor presentera en plan för hur arbetet ska läggas upp.
Från flera håll har regimen anklagats för att angripa sin egen befolkning med klorgas.
OPCW, som gjort fältundersökningar i Syrien, har också dragit slutsatsen att klorgas verkligen har använts, men organisationen har inte mandat till att fastslå någons skuld.
TT