Nyheter
Hungerstrejkande fånge i koma
En palestinier som hålls fången av Israel utan rättegång har hamnat i koma efter nära två månaders hungerstrejk, uppger hans advokat. En talesperson för sjukhuset Barzilai där mannen vårdas säger att hans hälsa har försämrats. "Hans tillstånd är stabilt.(TT)
Publicerad 14 augusti 2015
En palestinier som hålls fången av Israel utan rättegång har hamnat i koma efter nära två månaders hungerstrejk, uppger hans advokat. En talesperson för sjukhuset Barzilai där mannen vårdas säger att hans hälsa har försämrats.
"Hans tillstånd är stabilt. Behandlingen är i linje med instruktionerna från den etiska kommittén", säger hon i ett uttalande.
Mannen, enligt Israel en jihadist, är en av omkring 380 palestinier som hålls "administrativt frihetsberövade", vilket tillåter att personer hålls fängslade på obestämd tid utan rättegång.
Fallet har fått stor uppmärksamhet i Palestina och Israel. 1 000 personer deltog på fredgen i en marsch i mannens hemby Nablus på Västbanken.
””
TT