Nyheter

Känguru uppfiskad ur vattnet i Sydney

En simmande vallaby - ett mindre kängurudjur - har fiskats upp av en båt i hamnen i Sydney. Den stressade och genomblöta vallabyn hade jagats ned i vattnet av en okopplad hund, enligt vittnen.(TT)
Publicerad 2 februari 2018

En simmande vallaby - ett mindre kängurudjur - har fiskats upp av en båt i hamnen i Sydney. Den stressade och genomblöta vallabyn hade jagats ned i vattnet av en okopplad hund, enligt vittnen.

””

Vallabyn, inte känd som någon entusiastisk simmare, befann sig i vattnet omkring 30 minuter. Bortsett från mindre skrapsår på fötterna klarade sig djuret väl och väntas släppas ut i naturen om några dagar.

För två veckor sedan sågs en vallaby hoppa fram över Harbour Bridge i Sydney, vilket skapade stor uppståndelse i medierna.

TT