Nyheter

Rederi delar ut pengar efter räddningsinsats

Rederiet Viking Cruises ger en miljon norska kronor vardera till tre organisationer som deltog i räddningsinsatsen när kryssningsfartyget Viking Sky råkade i sjönöd. Det är norska sjöräddningssällskapet, Röda Korset och Norsk Folkehjelp som får miljongåvorna som tack.(TT)
Publicerad 3 april 2019

Rederiet Viking Cruises ger en miljon norska kronor vardera till tre organisationer som deltog i räddningsinsatsen när kryssningsfartyget Viking Sky råkade i sjönöd.

Det är norska sjöräddningssällskapet, Röda Korset och Norsk Folkehjelp som får miljongåvorna som tack.

””

Kryssningsfartyget fick motorproblem i hårt väder vid Norges kust den 23 mars, och var mycket nära att gå på grund. Ombord fanns 1 373 personer, och under en dramatisk räddningsinsats evakuerades omkring 470 passagerare med helikoptrar. Fartyget kunde sedan för egen maskin ta sig in till hamn med övriga ombord.

TT