Annons
Nyheter

Trump ångrar tweet om Cruz fru

Donald Trump erkänner nu att det var ett misstag att twittra vidare en ofördelaktig bild av rivalen Ted Cruz fru. Bråket är bara ett i raden som presidentaspiranten har varit inblandad i den senaste tiden.(TT)
Publicerad 3 april 2016

Trump leder i kampen om den republikanska presidentkandidaturen, men han ligger dåligt till i opinionen bland nationens kvinnliga väljare och har, bland annat, efter rivalernas "frubråk" kritiserats för en unken kvinnosyn.

Det hela började med en annons från en politisk motståndargrupp till Trump inför nomineringsmötet i Utah förra månaden där en gammal lättklädd bild plockats upp på hans fru, som tidigare jobbat som modell. "Möt Melania Trump, er nästa första dam", stod det i annonsen.

Annons

Ted Cruz förnekade att han skulle ha något med det hela att göra.

Lite senare twittrade Trump vidare ett ofördelaktigt foto av Cruz fru Heidi, vid sidan av en på sin fru, med orden "en bild säger mer än tusen ord".

Bråket eskalerade och Cruz röt till:

””

Nu säger Trump, till en kolumnist i The New York Times, att han skulle vilja ha det ogjort:

””

TT

Annons
Annons
Annons
Annons