Bitema på festival i Älghult
– Man måste se sammanhanget mellan natur om kultur, det är viktigt att hela tiden påminna sig om det, säger Margareta Artéus Thor.
Det tycks vara en slags programförklaring för helgen. Margareta Artéus Thor står mitt i utställningen på Verdandi, där skolelever och lokala konstnärer och hantverkare visar upp sig. Biet är utgångspunkten för allt i rummet. Vare sig honung kan avsmakas, eller man kan titta på tavlor, fotografier, glaskonst, måleri på siden, ett nytt bokprojekt, hantverk eller blomsterarrangemang.
– Det här är ett unikt samarbete. Kommunen, skolan, föreningslivet och lokala företag har tillsammans arbetat med projektet, säger Margareta Artéus Thor.
Eleverna på Älghultsskolan har arbetat med biets roll i naturen utifrån olika utgångspunkter. Det finns ingångar från många skolämnen, biologi så klart men även ekologi, musik och litteratur.
Det hela avslutades med Bifestivalen i lördags, med ett digert program. Bland annat så hölls en paneldebatt där miljöfrågor var i fokus. Med i samtalet var Birger Carleudd, biodlare, Åke Carlsson (c), kommunalråd, Leif Hauge, glaskonstnär och engagerad i miljöfrågor, Lars-Ove Johansson, LRF-ordförande och biologiläraren Peter Johansson från Karlskrona. Rektor
Rolf Bonnevier berättar att diskussionen var innehållsrik med olika infallsvinklar. Eleverna ställde frågor om hur det står till med helhetstänkandet, de vill inte överta en värld som inte går att rädda.