Konsum i Lenhovda rånat
Konsumbutiken i Lenhovda rånades på måndagskvällen. Två beväpnade män tvingade till sig en okänd summa pengar.
Uppvidinge • Publicerad 1 mars 2010
Det var strax efter klockan 20 på måndagskvällen som två män kom in i butiken. Genom vapenhot lyckades männen komma över en summa pengar. De båda försvann sedan från platsen till fots.
De butiksanställda har klarat sig utan fysiska skador.
Ett flertal polispatruller var på plats under kvällen för att säkra spår och "vidta utredningsåtgärder". Kronobergspolisen fick också hjälp av patruller i angränsande län i jakten på rånarna.
I nuläget vill inte polisen uttalar sig ytterligare om rånet.
Henric Bingström
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.