Annons

Arresten i Växjö får kritik

Polismyndigheten i Kronobergs län får kritik av Justitieombudsmannen för att ha ljuset tänt i cellerna dygnet om så att de intagna inte kan sova.
Växjö • Publicerad 20 december 2013

Vid en inspektion av Justitieombudsmannen, JO, framkom det att en intagen i Växjö fick spendera fyra dygn i cellen med dagbelysning. En annan ska ha fått tjata till sig att få släckt under nattetid.

JO menar i sitt uttalande att det kan påverka de intagnas tidsuppfattning och möjligheter till vila.

Man uppmanar istället Polismyndigheten i Kronoberg att istället för att ha lyset tänt bör överväga att ha tillräckligt med bemanning för tillsynsbehovet. JO menar också att arresten bör se till att de intagna har tillgång till rena sängkläder.

Bo Ströberg
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons