Annons

Bil voltade över vägräcke

Vid tretiden på måndagseftermiddagen körde en personbil in i ett vägräcke längs E4:an, i södergående körfält i höjd med Strömsnäsbruk . Bilen voltade över räcket, rullade nerför slänten och blev stående mot viltstängslet.
Växjö • Publicerad 30 december 2013

– Föraren ska ha fått sladd enligt ett vittne som såg olyckan, säger Michael Johansson som är insatsledare på Räddningstjänsten i Markaryd.

Den kvinnliga föraren hjälptes ut från bilen av en förbipasserande. När ambulans och räddningstjänst kom till platsen klagade kvinnan på ont i nacken och ryggen och lades därför på en spineboard och fördes med ambulans till Ljungby lasarett.

Annons

– Hon var helt kontaktbar hela tiden, men det är inte konstigt om man får ont efter en sådan luftfärd, säger Michael Johansson.

Ett körfält stängdes av under tiden ambulans och räddningstjänst tog hand om kvinnan.

Maria Bohlin
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons