Annons

Fler tog sitt liv under 2013

I går, den 10 september, var det suicidpreventiva dagen. Under 2013 tog 1?600 personer sitt liv i landet, en högre siffra än på många år.
Växjö • Publicerad 11 september 2014

Statistik från Socialstyrelsen visar att i hela landet tog 1?600 personer sitt liv under 2013, jämfört med 1?522 året innan. Antalet självmord per år har sedan 1997 varit mellan 1?376 (2003) och årets tragiska toppnotering.

I Kronoberg var motsvarande siffra 34 för 2013 och 26 för året innan. Fler än 34 självmord har inte inträffat i Kronoberg sedan 2005 då 38 personer tog sitt liv. Av dem som tar sitt liv varje år brukar omkring 70 procent vara män. I Kronoberg var 82 procent av dem som tog sitt liv under 2013 män.

Annons

I går högtidlighölls suicidpreventiva dagen på många sätt runt om i Sverige och i resten av världen. Bland annat tändes 1?600 ljus, ett för var och en av dem som tagit sitt liv 2013, på Sergels torg i Stockholm. Föreningen Mind, före detta föreningen Psykisk hälsa, presenterade en forskningsrapport om män och självmord. Rapporten pekar på att det som vi traditionellt ser som tecken på manlighet, att klara sig själv och inte visa känslor, kan vara en viktig orsak till att så många män begår självmord.

– Rapporten visar att det krävs mer forskning kring maskulinitet och självmord, och att det suicidpreventiva arbetet måste börja anpassas efter maskulinitetsnormerna, säger Minds generalsekreterare Carl von Essen, i ett pressmedelande.

Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons