Kontrollräkningen har börjat
På måndagsmorgonen anlände röster från alla länets kommuner till länsstyrelsens lokaler i Växjö. Här ska de kontrollräknas av ett 20-tal rösträknare.
– Kommunerna lämnade det preliminära valresultatet till oss i natt men nu på morgonen kommer rösterna hit för kontrollräkning, säger Eva Nilsson, valsamordnare på länsstyrelsen.
Förutom att räkna rösterna en gång till kommer även personkryssen att räknas. Rösträknarna har 10 dagar på sig och sedan måste de vara klara. De börjar med riksdagsrösterna och de ska vara klara senast på fredag.
– Vid detta val är det bara fyra personer från länsstyrelsen som räknar, resten är studerande, arbetslösa men även bekanta till de som jobbar hos oss. Vi är en så pass liten länsstyrelse att det tar för mycket av resurserna från vår övriga verksamhet om det bara var vår personal som skulle räkna, säger Eva Nilsson.