SFI-undervisning även utanför Växjö utreds
I dagsläget sker SFI uteslutande i Växjö. För drygt en månad sedan lämnade Kristdemokraterna i Växjö in en skrivelse till nämnden om att SFI, svenska för invandrare, skulle ordnas även på orter utanför Växjö.
En anledning till förslaget var bland annat att pendling tar tid och kostar mycket pengar för eleverna. Först var nämnden tveksam. Ärendet återremitterades av arbetsutskottet. Nu har nämnden svängt.
Ärendet ska utredas ytterligare av förvaltningen. Den utredning som redan gjorts beskriver problemet att skapa attraktiva lärartjänster och ordna SFI-studier anpassade till individen om undervisningen flyttas till mindre orter.
– Finns det 30–40 människor aktuella för SFI-undervisning är det okej att ordna SFI i Lammhult, säger Benny Johansson (M), ordförande i nämnden för arbete och välfärd.
Ärendet avgörs på nämndsammanträdet i november.