The Ark inleder Karl Oskar-dagarna
Växjö • Publicerad 26 juli 2010
Torsdagen den 5 augusti spelar The Ark på Karl-Oskar dagarna i Växjö. Det är den enda The Ark-konserten med fri entré denna sommaren.
The Ark drog igång sin sommarturné i Borlänge den 2 juli. Publik och kritiker var eniga om att The Ark är tillbaka som ett av Sveriges bästa live-band.
"När det visade sig att Hulstsfred och Huskvarna-konserterna inte skulle bli av så började vi omedelbart söka efter en ersättningsspelning i Småland. Att det blev Karl Oskar-dagarna känns som ett självklart val. Att spela i Växjö är alltid väldigt speciellt för oss, så det känns jättekul att vi fick till en Växjöspelning på vår sommarturné", säger The Ark.
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.