Attityden till knark måste förändras
Replik till Niklas Nyström insändare med rubriken straffa kriminella, inte missbrukare.
Insändare • Publicerad 9 mars 2023
Detta är en insändare i Smålandsposten. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Attityden till knark måste förändras. I dag kan man i princip köpa knark helt öppet. Mellan åren 2015 och 2019 omsatte den svenska droghandeln omkring 2,7 till 6,9 miljarder kronor, enligt en rapport från Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning.
Det är inte missbrukare utan ”vanliga Svensson:s” helgpartajande som gör att knarkligor tjänar miljontals kronor och till och med beställer mord för att inte förlora marknaden. Naturligtvis måste missbrukare få den vård de behöver, men straffet för knarkinnehav måste höjas och mer göras för att lagföra de kriminella huvudmännen.
Kenneth Enelund
Välkommen att kommentera
Välkommen att kommentera! Tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Smålandsposten och Ifrågasätt förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.