Föremål borttaget från gata i Norrköping
Brott • Publicerad 15 juli 2019
Ett misstänkt farligt föremål hittades under måndagsmorgonen av en privatperson på en gata i centrala Norrköping.
Polisen planerade en evakuering av boende, som uppmanades att förbereda sig på att lämna sina bostäder. Men evakueringen påbörjades aldrig och avspärrningarna är borta.
Bilder på föremålet skickades till bombtekniker, som gjorde bedömningen att det kunde undersökas av polisen på plats. Föremålet har nu tagits bort.
– Nationella bombskyddet åkte aldrig ut till platsen utan vi gjorde bedömningen att föremålet var en fryskompressor till ett kylskåp eller ett frysskåp. Därför kunde vi själva ta bort det, säger Thomas Agnevik vid polisens ledningscentral.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.